Jak pozbyć się blizn

Tworzą się najczęściej w wyniku oparzeń, wypadków i operacji. Potrafią spowodować przykrość bez względu na wiek i płeć. Niechciane pamiątki, blizny – czy są sposoby, żeby się ich pozbyć raz na zawsze?

Czym są blizny?

Blizna jest zmianą skórną, która powstaje w procesie gojenia po wytworzonym urazie. Od momentu jej powstania do około 12 miesięcy nazywa się ją „świeżą”, co oznacza, że nie jest w 100% uformowana. W tym czasie w środku powstającej blizny trwa formowanie włókien kolagenowych i elastycznych. – wyjaśnia Agnieszka Owczarek ekspert marki Noble Health. – To także najkorzystniejszy czas na ich pomniejszenie, a w niektórych przypadkach nawet całkowite wyeliminowanie. Żeby efektywnie uporać się z bliznami, należy sprawdzać wielu środków jednocześnie, dzięki temu prawdopodobieństwo na powodzenie będą o wiele większe. Ograniczenie starych, rozległych zmian jest trudne, ale nawet wtedy można je spłycić i polepszyć ich wygląd. – dodaje ekspert Noble Health.

Dostarczanie kolagenu

Dostawa z zewnątrz nakręca do pracy włókna kolagenowe. W praktyce wygląda to tak, że aktywny produkt Wchłania się do kolejnych warstw skóry, uzupełnia jej braki, a przerośnięta tkanka blizn robi się jaśniejsza i bardziej wygładzona. Tak samo jak w przypadku rozstępów. – zaręcza Agnieszka Owczarek ekspert marki Noble Health. – Wzrost poziomu kolagenu wspiera także w walce z dużymi bliznami. Po kilkunastu tygodniach stosowania tabletek z kolagenem np. Class A Collagen brzegi znamion stają się zmiękczone, a sama blizna jest płytsza i kolorem zaczyna wyglądać jak zdrowa skóra.

Kolagenową kurację idealnie dopełniają maści

W sklepach i aptekach można znaleźć wiele produktów, najtańsze kosztują kilka złotych. Czym się kierować przy ich wyborze? Zwłaszcza rozmiarem i głębokością blizny. – odpowiada ekspert Noble Health. – Płytsze i mniej rozległe wystarczy smarować dwa razy dziennie kremami lub maściami na bazie allantoiny, heparyny sodowej i wyciągu etanolowego z cebuli. Okłady z plastrów cebuli to zresztą domowy sposób naszych babć na usunięcie niechcianych znamion. Przy głębszych bliznach idealnie sprawują się produkty na bazie silikonu. Regularne stosowanie tego typu produktów ma działanie zmiękczające. Należy jednak pamiętać o tym, że kremować się wolno dopiero po całkowitym wygojeniu rany, na której nie będzie strupów.

Masaże

W czasie smarowania znamion warto jest pobudzać uszkodzoną skórę delikatnymi masażami. Masaż po pierwsze wywoła lepsze ukrwienie dotkniętego blizną miejsca, a po drugie, składniki aktywne z produktu będą mogły wniknąć w głębsze warstwy skóry. Taki proces nie musi ciągnąć się długo, wystarczy 5-6 minut dwa razy dziennie, do kompletnego lub częściowego wsiąknięcia kremu.

Peelingi

Idealnym sposobem na zredukowanie zmian skórnych jest peeling. Przy mniej widocznych bliznach spiszą się domowe kuracje robione 2-3 razy w tygodniu. Jednakże w razie rozległych i starych znamion lepiej udać się na serię profesjonalnych zabiegów. Wariantów jest duża ilość, niektóre z nich to: dermabrazja laserowa, mikrodermabrazja albo laser frakcyjny. Nie wolno sugerować się modą. Dermatolog lub kosmetolog powinien dobrać rodzaj zabiegu do typu powstałej blizny. Profesjonalne peelingi  ścierają naskórek wraz z górnymi warstwami skóry. W ten sposób pozostają pobudzone do pracy włókna kolagenowe, regeneracja skóry jest szybsza, a blizny płytsze. – wyjaśnia ekspert Noble Health. – Po początkowych zabiegach skóra może piec i być lekko zaczerwieniona. Powinno się wtedy unikać dymu papierosowego, słońca i kosmetyków do makijażu.

Ochrona przed słońcem

Przez co najmniej rok od utworzenia blizny trzeba unikać wystawiania jej na promienie słoneczne. W niektórych kręgach panuje pogląd, że zmiany skórne trzeba opalać, bo wtedy bledną. W rzeczywistości jest przeciwnie. Opalanie na słońcu albo w solarium może doprowadzić do przyciemnienia i powiększenia się blizny. – ostrzega ekspert Noble Health. – Oczywiście nie oznacza to, że przez rok powinno ukrywać się przed słońcem. Ze szkodliwym promieniowaniem UV można sobie poradzić wmasowując w uszkodzone miejsca kremy z filtrem.

Dodaj komentarz