iszczyciel pięknego ciała - cellulit

Cellulit – czym jest i jak go zwalczyć?

Cellulit to prawdziwe utrapienie. Chociaż pojawia się w miejscach raczej rzadko wystawianych na widok publiczny, to i tak umie skutecznie zepsuć zadowolenie ze swojego wyglądu. Problem cellulitu dotyka niemalże wszystkich dziewczyn i jest niełatwy do rozwiązania. Jakie są więc skuteczne sposoby na cellulit? Czy zmagania z pomarańczową skórką można wygrać, zażywając tabletki na cellulit? A głównie – czym w ogóle jest cellulit i czemu tak często nęka kobiety?

Niszczyciel pięknego ciała

Skórka pomarańczowa, cellulit – to znane nazwy lipodystrofii. Lipodystrofia zaś oznacza niewłaściwe usytuowanie tkanki tłuszczowej, współwystępujące ze zmianami tkanki podskórnej. Zaburzenie to pojawia się głównie u kobiet, przez obecność estrogenu w ich organizmach. To obecnie zbyt dużą ilość estrogenu oskarża się o spowodowanie zjawiska cellulitu. Pokazać się on może już w okresie dojrzewania, lub niedługo po nim, a nasilać się w okresie ciąży i menopauzy. Objawy cellulitu są dobrze znane większości kobiet i to one powodują, że jest to tak uciążliwe zaburzenie. Bo cellulit, choć nieszkodliwy i zazwyczaj bezbolesny, jest po prostu brzydki. Jego zauważalnym rezultatem jest zmiana powierzchni skóry ud, bioder, brzucha, pośladków, a nawet ramion. Skóra dotknięta cellulitem staje się pofałdowana i nierówna.

To aktualnie wygląd cellulitu jest głównym kłopotem. Nie da się ukryć, że zaatakowana nim skóra nie wygląda dobrze i daleko jej do ideału jędrności i gładkości. Oprócz tego, wiele kobiet zgłasza także dodatkowe dolegliwości związane z występowaniem cellulitu, takie jak: uczucie nadmiernego napięcia kończyn dolnych, ciężkości, skurcze i mrowienia. Toteż od lat, nie tylko kosmetolodzy i badacze, ale też same kobiety, próbują odnaleźć metody na to, jak się pozbyć cellulitu. Wśród utworzonych dotychczas środków na cellulit, są zarówno masaże, diety, jak i specjalistyczne zabiegi, czy też tabletki na cellulit.

Dlaczego powstaje cellulit?

Cellulit dotyczy większości kobiet, jednak nie wszystkich w tym samym czasie życia. Pewne kobiety mogą jednak poszczycić się ciałem wolnym od pomarańczowej skórki. Co więcej, nawet już występujący cellulit da się zredukować, a nawet zupełnie zwalczyć. Aby to zyskać, ale też, by unikać tworzenia cellulitu, warto jest poznać przyczyny jego wystąpienia.

Przyczyną o największym dla zjawiska lipodystrofii znaczeniu, zdają się być zaburzenia hormonalne. Podwyższona ilość estrogenu w kobiecym organizmie, wpływa na zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych i limfatycznych. Z tego względu, przez ich ścianki przenika płyn fizjologiczny, który następnie odkłada się w przestrzeniach międzykomórkowych, tworząc obrzęki. Mikrokrążenie w warstwie podskórnej zostaje utrudnione. W ten sposób prowadzi do powstania cellulitu.

Skłonność do tworzenia się cellulitu może być dziedziczona. Dokładniej rzecz ujmując, odziedziczyć można predyspozycje do żylaków, częstych obrzęków, czy wiotkiej struktury tkanki łącznej, a to są czynniki o niebagatelnym wpływie na powstawanie cellulitu. Na cellulit, a konkretniej jego tworzenie się, wpływa też brak wystarczającej ilości aktywności fizycznej.

Gdy praktykujemy siedzący tryb życia, procent masy mięśniowej groźnie zmniejsza się w w porównaniu do masy tkanki tłuszczowej, a stąd już tylko krok do cellulitu. Przy tym, mało się ruszając, tracimy powoli elastyczność naszych mięśni i ścięgien i zmniejszamy wydolność mięśni (zwłaszcza nóg), co zaburza odpływ żylny i wywołuje zwiększenie zastoju płynów w tkankach. Całkiem słusznie od razu pojawia się wniosek, że jedną z odpowiedzi na pytanie, jak pozbyć się cellulitu, jest uprawianie sportu, lub chociażby prowadzenie bogatego w ruch trybu życia. Jeśli chodzi o metody na zwalczanie cellulitu, ten, obok rozwiązania, jakim są tabletki na cellulit, jest jednym z najskuteczniejszych. Innym powodem tworzenia się cellulitu, może być nieprawidłowa dieta. Pomarańczowa skórka, choć przytrafia się nawet osobom bardzo szczupłym, częściej jednak dotyczy tych z lekką lub większą, nadwagą.

Najlepsze sposoby na cellulit

Jeśli chodzi o to, jak pozbyć się cellulitu, rozwiązań jest wiele. Niektóre należą do kategorii tak zwanych domowych sposobów i, choć ich efektywności nie potwierdzają żadne profesjonalne badania, to wiele kobiet chwali sobie efekty ich stosowania. Nie brakuje też udowodnionych wiedzą naukową propozycji na walkę z cellulitem, takich jak tabletki na cellulit, czy specjalistyczne zabiegi przeprowadzane w gabinetach kosmetycznych.

– Zabiegi na cellulit

Cechują się dość dużą skutecznością w redukcji cellulitu. Wykorzystuje się do ich zadania różnorodne technologie kosmetologiczne, takie jak impulsy laserowe, podczerwień, fale radiowe, fale ultradźwiękowe itp. Niektóre z nich wymagają znieczulenia. Są bezpieczne, ale mogą wywoływać pewne powikłania, takie jak: reakcje alergiczne, blizny, krwiaki, miejscowe infekcje, obrzęki.

– Masaż antycellulitowy

Polewanie miejsc zmienionych cellulitem strumieniami naprzemiennie zimnej i gorącej wody, a potem masaż szorstką gąbką lub rękawicą do masażu (od kostek w górę). Takie prace mają na celu polepszenie krążenia, która wpłynie na zmniejszenie cellulitu.

– Tabletki na cellulit

Jako że cellulit to zmiana znajdująca się nie na powierzchni skóry, ale pod nią, rozważając różne działania, mające na celu jej usunięcie, warto wziąć pod uwagę też działanie od wewnątrz organizmu. Do tego celu będą najlepsze tabletki na cellulit. Ich stosowanie wpłynie na polepszenie mikrokrążenia, wzmocnienie naczyń krwionośnych oraz zablokowanie szkodliwych procesów, skutkujących pojawieniem się cellulitu. Ale tabletki na cellulit wesprą także proces odchudzania, co również nie jest bez znaczenia dla skóry bez cellulitu.

– Domowe sposoby na cellulit

Zalicza się do nich np. peeling z soli kuchennej z dodatkiem oliwy, lub peeling ze zmielonej kawy, oraz nacieranie skóry cytryną i zawijanie jej w folię spożywczą.

– Dieta

Stosując dietę na cellulit, przede wszystkim należy się starać o zredukowanie tkanki tłuszczowej. Należy zatem zminimalizować liczbę spożywanych kalorii, jeść mniej produktów węglowodanowych, częściej sięgać po warzywa. Pomocne jest też picie dużych ilości wody (jak też zielonej i czerwonej herbaty).

Sport

Ćwiczenia fizyczne nie tylko pomagają schudnąć, ale też w naturalny sposób ujędrniają skórę. Dzięki aktywności fizycznej, poprawia się krążenie w żyłach, co także ma wpływ na redukcję cellulitu i zapobieganie jego powstawaniu.

Dodaj komentarz