Jak stosować kwas hialuronowy

Jak stosować kwas hialuronowy, aby cieszyć się skórą bez zmarszczek?

Już od długiego czasu, kwas hialuronowy używany jest do zabiegów medycyny estetycznej, w czasie których ten organiczny związek chemiczny aplikowany jest w głąb naskórka. I z tym właśnie najczęściej się kojarzy – z ingerencją strzykawki w skórę. Nie jest to jednak jedyny metoda kuracji kwasem hialuronowym. W obecnych czasach, zamiast wybierać się do gabinetu medycyny estetycznej, sięgnąć można na przykład po suplement, taki jak kwas hialuronowy tabletki.

Zabiegi na skórę bez zmarszczek

Liczne badania, a także wiele lat praktyki medycyny estetycznej, potwierdziły, że kwas hialuronowy na zmarszczki ma działanie znacznie je redukujące. Tradycyjna forma używania kwasu hialuronowego to zabiegi typu anti-aging. Używany do nich kwas hialuronowy ma postać żelu, którego rolą jest punktowe wygładzenie zmarszczki. Jak można się jednak domyślić, zabiegi te nie należą do najtańszych. Co więcej, choć pozytywne działanie, wprowadzanego bezpośrednio do głębokich warstw skóry, preparatu z kwasem hialuronowym jest niepodważalne… To jednak stosowanie w tym celu strzykawki, zniechęca wiele kobiet. Zabiegów tych nie wykonuje się też raz na zawsze, ale należy ponawiać je co jakiś czas, ponieważ kwas hialuronowy rozkłada się w organizmie.

Zabieg opierający się na bezpośrednim wprowadzeniu kwasu hialuronowego do skóry, nie jest na szczęście jedyną dostępną metodą na skorzystanie z dobroczynnych właściwości tej substancji. Dla osób z różnych powodów nie mogących sobie pozwolić na zabiegi odmładzające, lub niechętnie do nich nastawionych, pozostaje możliwość sięgnięcia po tabletki z kwasem hialuronowym.

Kwas hialuronowy tabletki – jak działa suplementacja kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy w tabletkach, to trochę inna substancja, niż ta, której używa się w medycynie estetycznej. Ten wykorzystywany do zabiegów jest syntezowany w duże cząsteczki, dzięki czemu zwiększa się jego trwałość. Kwas hialuronowy w kapsułkach natomiast tworzy cząsteczki stosunkowo mniejsze, które podlegają trawieniu i przebudowie. Dzięki temu, substancja przyjmowana doustnie, ma szansę wywołać widoczne działanie przeciwzmarszczkowe. Używanie kwasu hialuronowego w takiej formie, w jakiej występuje jako element zabiegów estetycznych, nie dałoby właściwie żadnych efektów. Kwas hialuronowy na zmarszczki w formie kapsułek ma formułę dopasowaną do działania po przetrawieniu go w żołądku.

Tabletki z kwasem hialuronowym i kolagenem nie powodują oczywiście tak szybkiego działania, jak specjalistyczny zabieg. Rezultaty zabiegu opierającego się na aplikowaniu kwasu hialuronowego, dostrzegalne są właściwie natychmiast, tymczasem, na efekty stosowania kapsułek, trzeba trochę poczekać. Skutki zarówno pierwszego, jak i drugiego typu kuracji są jednak identyczne – zmarszczki zostają zredukowane.

Eliksir młodości, czyli czym właściwie jest kwas hialuronowy?

Pozostaje pytanie o to, dlaczego to właśnie kwas hialuronowy jest używany do zabiegów odmładzających, oraz do wytwarzania przeciwzmarszczkowych kosmetyków i suplementów. Otóż ma to miejsce z tego powodu, że substancja ta występuje naturalnie w organizmie człowieka, w postaci soli sodowej. W największej ilości występuje się w naszej skórze, ale nie jest to jedyne miejsce jej występowania. Zawartość kwasu hialuronowego w organizmie ciągle balansuje, codziennie jego część ulega naturalnemu rozpadowi, a na jej miejsce tworzą się nowe cząsteczki. Produkcja wspomnianych nowych cząsteczek w organizmie człowieka z czasem jednak zwalnia, a tkanki, w których brakuje odpowiedniej ilości kwasu hialuronowego podlegają stopniowemu wyniszczaniu.

Odkrycie działania tego mechanizmu, pozwoliło na wprowadzenie kwasu hialuronowego do kosmetologii i medycyny estetycznej, w formie zabiegów odmładzających, kosmetyków wzbogaconych o ten cenny składnik, do stosowania doustnego pojawił się natomiast kwas hialuronowy tabletki.

Z biochemicznego punktu widzenia kwas hialuronowy jest polisacharydem, czyli cukrem złożonym. Cechą, która go charakteryzuje, jest wyjątkowa chłonność. Dlatego funkcją, jaką pełni kwas hialuronowy w organizmie, jest wiązanie wody. Dzięki jego obecności, skóra jest chroniona przed przesuszaniem się i wiotczeniem. Co więcej, kwas hialuronowy wspiera walkę skóry z wolnymi rodnikami, powodującymi przedwczesne umieranie jej komórek. Zapobiega zatem starzeniu się skóry na różne sposoby. W pewnym stopniu kwas hialuronowy w skórze działa również jako bariera przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak wiatr, słońce czy niskie temperatury.

Jaki kwas hialuronowy wybrać?

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe informacje, nie da się jednoznacznie stwierdzić, jaki wybór będzie najkorzystniejszy w przypadku poszczególnych osób. Czy lepszym rozwiązaniem jest zapewnić sobie zabiegi odmładzające z użyciem kwasu hialuronowego, czy w zupełności wystarczy sięgnąć po kwas hialuronowy tabletki. Zastanawiając się nad kuracją kwasem hialuronowym, należy jednak pamiętać, że choć zabiegi dają natychmiastowy efekt, dość szybko zaczyna on słabnąć, a zabieg trzeba powtórzyć. Najtrwalsze kwasy, jakich używa się do zabiegów anti-aging są w stanie utrzymywać się w organizmie do 18 miesięcy. Najczęściej jednak pacjentkom wstrzykiwane są kwasy, których wytrzymałość wynosi od 6 do 12 miesięcy. W tym samym czasie, to jest w czasie kilku miesięcy, ukazują się natomiast rezultaty zażywania suplementów takich jak tabletki z kwasem hialuronowym i kolagenem.

Zatem, w czasie gdy rezultaty zabiegu odmładzającego, znikają z upływem czasu, pozostawiając skórę w coraz gorzej kondycji, zażywanie preparatów takich jak kwas hialuronowy w tabletkach sprawia, że z każdą chwilą stan skóry ulega poprawie. A im dłużej stosujemy suplementację, tym lepsze są tego efekty. Pozostaje jeszcze kwestia ceny. O ile wypełnienie zmarszczek poprzez aplikację w nie kwasu, to wydatek rzędu kilkuset złotych, który co jakiś czas trzeba będzie powtórzyć, o tyle zażywanie tabletek plasuje się dużo niżej, jeśli chodzi o koszty. Miesięczny zapas tabletek z kwasem hialuronowym nie powinien kosztować więcej niż kilkadziesiąt złotych.

Zdaje się więc, że na pytanie, jaki kwas hialuronowy wybrać, najtrafniejszą odpowiedzią jest kwas hialuronowy tabletki. Choć to oczywiście indywidualna kwestia i na pewno niektórym kobietom bardziej odpowiadać będzie opcja zabiegów.

Dodaj komentarz